|
| Kierowcy: 11390 dzisiaj: (0)
Online:  


24H Daytona: Zeszłoroczna i tegoroczna edycja wyścigu

Posted by mpluta2
mpluta2
mpluta2 has not set their biography yet
User is currently offline
on czwartek, 22 stycznia 2015 in Uncategorized

Dzisiaj druga i zarazem ostatnia część postu pt. "24H Daytona".

 

ZESZŁOROCZNA EDYCJA 24H DAYTONA

Zeszłoroczna edycja 24H Daytona to inauguracyjna runda Tudor United Sportscar Championship (czyli serii utworzonej z Amerykańskiej Serii LeMans i Grand Am Sportscar Championship). To w zeszłym roku na tym torze zmierzyły się prototypy LMP2 z prototypami Daytona i DeltaWingiem(niestety, te pierwsze odniosły sromotną porażkę nie tylko w Daytonie, ale i w całym sezonie USCC). Oprócz prototypów LMP2 na torze Daytona International Speedway po raz pierwszy rywalizowały także prototypy LMPC i samochody kategorii GTLM (czyli LMGTE). To na tym torze zadebiutowała Mazda SKYACTIV-D Smart Diesel (niestety ta Mazda była aż za bardzo smart, bo wiele razy zatrzymywała się na torze po awarii). Na tym torze zadebiutował także Viper GT3-R, który startował w klasie GT Daytona. Warto wspomnieć, iż po raz drugi w tym wyścigu wystartował Kuba Giermaziak w klasie GTD w Porsche 911 GT America.

Pierwszą linię utworzyły Corvetty DP. Pole position zdobył Alex Gurney z zespołu #99 Bob Stallings Racing (Alex Gurney/ John Fogarty/ Darren Law/ Memo Gidley), który wykręcił czas 1:38.3. 0.2 sekundy straciła Corvetta DP od #90 Spirit of Daytona (Richard Westbrook/ Michael Valiante/ Mike Rockenfeller), ten czas wykręcił Richard Westbrook. Tuż za #90 uplasował się Riley Dinan BMW, zespołu #78 Starworks Motorsport (Alex Popow/ Scott Mayer/ Brendon Hartley/ Sebastian Saavedra/ Ernesto Jose Viso) dzięki Scottowi Mayerowi, który okrążenie toru Daytona okrążył w czasie 1:38.5, zespół został jednak wykluczony z kwalifikacji, więc Corvette Daytona zajęły dwie pierwsze linie. Z trzecie (#5- Joao Barbosa/ Christian Fittipaldi/ Sebastien Bourdais/ Burt Frissele) i czwarte (#9- Brian Fissele/ Burt Frissele/ John Martin/ Fabien Giroix) zajęły samochody zespołu Action Express Racing. Najlepszym prototypem LMP2 była Oreca 03S Nissan, zespołu #6 Pickett Racing (Lucas Luhr/ Klaus Graf/ Alex Brundle), która zajęła 11 miejsce, a #0 DeltaWing (Andy Meyrick/ Katherine Legge/ Alex Rossi/ Gabby Chavez) zajęło miejsce ósme. W kategorii LMPC Colin Braun dał pole position #54 CORE Autosport (Jon Bennett/ James Gue/ Colin Braun/ Mark Wilkins) wykręcając czas 1:41.8. 0.04 sekundy stracił do niego Renger van der Zande z #8 Starworks Motorsport (Mirco Schultis/ Renger van der Zande/ Erix Lux/ Sam Bird). Trzecie miejsce w PC zajął zespół RSR Motorsport, w składzie: Duncan Ende/ Bruno Junqueira/ David Heinemeier- Hansson/ Gustavo Menezes. W GTLM pierwsze i trzecie miejsce przypadło fabrycznemu Viperowi. Pole position zdobył Marc Goosens za kierownicą #91 (Dominik Farnbacher/ Marc Goosens/ Ryan Hunter Reay), a trzecie miejsce Viperowi dał Jonathan Bomarito z #93 (Jonathan Bomarito/ Kuno Wittmer/ Robert Bell). Natomiast drugie było fabryczne Porsche z numerem #911, w składzie: Nick Tandy/ Richard Lietz/ Patrick Pilet). W klasie GT Daytona najszybsze było Audi R8 LMS GT3 zespołu #48 Paul Miller Racing, za kierownicą którego zmieniali się Bryce Miller, Rene Rast, Christopher Haase (który dał pole position załodze) i Matthiew Bell z przewagą 0.05 sekundy nad Ferrari z zespołu #63 Scuderia Corsa, którego kierowcami byli Alessandro Balzan, Jeff Westphal, Lorenzo Case i kierowca AF Corse- Toni Vilander, który wykręcił ten czas. Trzecie było kolejne Audi, jednak był to samochód zespołu #46 Fall- Line Motorsports (Charles Putman/ Charles Espenlaub/ Oliver Jarvis/ James Walker). Załoga #30 NGT Motorsports, w której ścigał się Kuba Giermaziak zajęła dopiero 51 miejsce ogólnie i 17 w klasie GTD. Jego zmiennikami byli Henrique Cosneros, Nicki Thiim i Christina Nielsen.

Zeszłoroczna edycja Rolex 24 at Daytona padła łupem #5 Action Express Racing w składzie: Joao Barbosa/ Christian Fittipaldi/ Sebastien Bourdais. Tuż za nimi (bo 1.5 sekundy) uplasował się #10 Wayne Taylor Racing, za kierownicą Corvetty DP tego zespołu zmieniali się: Wayne, Ricky i Jordan Taylorowie oraz Max Angelelli. Podium uzupełniła kolejna załoga Action Express- #9 w składzie: Brian i Burt Frissele oraz Fabien Giroix i John Martin. Tak jak w kwalifikacjach, tak i w wyścigu najlepszym prototypem LMP2 była Oreca 03 Nissan z numerem #6, zespołu Muscle Milk Pickett Racing, a #0 DeltaWing nie ukończyło wyścigu, z powodu awarii. W klasie GTLM najlepsze było fabryczne Porsche z numerem #911, w składzie: Nick Tandy/ Richard Lietz/ Patrick Pilet, które przejechało 679 okrążeń. Tyle samo kółek przejechał także zdobywca drugiego miejsca- BMW z numerem 55, zespołu Rahal Letterman Lanigan Racing, za kierownicą którego zmieniali się Bill Aberlen, Joey Hand oraz gwiazdy BMW, czyli Andy Priaulx i Maxime Martin. Cztery okrążenia stracił #91 Viper w składzie: Dominik Farnbacher/ Marc Goosens/ Ryan Hunter Reay. W LMPC zwycięstwo odniósł zespół CORE Autosport, w składzie Colin Braun/ Jon Bennett/ James Gue/ Mark Wilkins. Ponad okrążenie stracili Enzo Potolicchio, Tom Kimber Smith, Mike Marsal i Rob Huff z #25 8Star Motorsport. Podium w kategorii PC uzupełnił zespół #38 Performance Tech Motorsports z Tommym Drissim, Davidem Ostellą, Raphaelem Matosem, Gabriele Casagrande`m i Julio Camposem na pokładzie. W GTD po zaciętej walce jako pierwsze na mecie pojawiło się Ferrari z numerem 555, zespołu Level 5 Motorsports (Scott Tucker/ Bill Sweedler/ Townsend Bell/ Jeff Segal/ Alessandro Pier Guidi), jednak zespół został ukarany za wypchnięcie Audi, zespołu Latających Jaszczurek. Później jednak kara została cofnięta i wszystko wróciło do normy. Level 5 wygrało przed Audi, zespołu #45 Flying Lizard Motorsports (Spencer Pumpelly/ Tim Pappas/ Nelson Canache Jr./ Markus Winkelhock. Podium uzupełniło Porsche z numerem 58, zespołu Snow Racing, w składzie: Jan Heylen/ Madison Snow/ Marco Seefried. Załoga, w której startował Kuba Giermaziak (wraz z Henrique Cisnerosem, Nickim Thiimem i Christiną Nielsen)- #30 NGT Motosports zajęła 28 miejsce ogólnie i 9 w klasie GT Daytona.

Wyścig został przerwany na ponad godzinę po poważnej kolizji Memo Gidleya (#99 GAINSCO Bob Stallings Racing) i Matteo Malucelliego (#62 Risi Competizione). Malucelli stracił moc i bardzo zwolnił, a Gidley go nie zauważył i z impetem uderzył w tył Ferrari. W wyniku wypadku obaj kierowcy trafili do szpitala. Malucelli został szybko wypisany, ale Gidley musiał przejść szybkie operacje nogi i ramienia, a także zabiegi związane z jego plecami.

 

Pełne wyniki wyścigu

Podsumowanie video

 

 

 

TEGOROCZNA EDYCJA

Tor

Daytona International Speedway otworzony został w 1959r. i położony jest na Florydzie. Tor wykorzystywany podczas 24 godzinnego wyścigu ma długość 5.730km (3.560mil) i 12 zakrętów. Znaczną część toru stanowią elementy owalu. Na torze Daytona rozgrywana jest także najważniejsza runda NASCAR- Daytona500.

 

Daytona International Circuit

 

 

Lista startowa

Głównymi faworytami będą oczywiście zwycięzcy zeszłorocznego wyścigu, czyli Action Express Racing, którego główna załoga się nie zmieni i tak jak w zeszłym roku za kierownicą Corvetty DP (na bazie Corvetty C7) zmieniać się będą Joao Barbosa, Sebastien Bourdais i Christian Fittipaldi. Ich rywalem z pewnością będą pozostałe Corvetty m.in. ta zespołu Wayne`a Taylora, za kierownicą której zmieniać się będą Ricky i Jordan Taylorowie oraz Max Angelelli oraz Visit Florida Racing, w składzie: Richard Westbrook, Michael Valiante oraz kierowca Audi w DTM Mike Rockenfeller. Rywalem dla Corvett, będą z pewnością Rileye BMW, zespołu Chip Ganassi, który również przywozi znanych kierowców- m.in. Scotta Prueta, Joeya Handa oraz gwiazdy IndyCar, czyli Scotta Dixona i Tony`ego Kannana, a także Charliego Kimballa, Sage`a Karama oraz kierowców NASCAR- Kyle`a Larsona i Jamie McMurray`a. Na prototypy LMP2 przesiada się w tym roku Krohn Racing i Michael Shank Racing. Oba te zespoły skorzystają z Ligiera JS P2 (Krohn z silnikiem Judd, a Shank z Hondą).W pozostałych kategoriach bardzo ciężko wskazać faworyta. W PC głównym faworytem są zwycięzcy poprzedniej edycji- CORE Autosport, który nie zmienia składu, a także Starworks Motorsport w barwach Martini (tak jak i zespół w klasie P), w składzie: Mirco Schultis, Renger van der Zande, Alex Popow i Mark Hedlund. W GTE Chevrolet? Ferrari? Porsche? A może ktoś inny? Zresztą w obu kategoriach GT trudno wskazać faworyta. Jednak nasze oczy skierowane będą na najliczniejszą kategorię- GTD, w której pojedzie Kuba Giermaziak. Samochód ten sam, lecz nie zespołu NGT (który być może wyląduje w amerykańskiej Blancpain Sprint Series, czyli Pirelli World Challenge), a GB Autosport, gdzie jego zmiennikami będą Damien Faulkner, Mike Skeen, Rory Butcher i Michael Avenatti.

 

Pełna lista startowa

Spotter guide

 

Harmonogram:

 

CZWARTEK, 22.01

15:25-16:25

I sesja treningowa

 

19:20-19:50

II sesja treningowa

 

22:00-23:30

Sesja kwalifikacyjna (kolejno: GTD, LMGT,PC,P)

 

00:30-02:00

III sesja treningowa

 

PIĄTEK, 23.01

17:25-18:25

IV sesja treningowa

 

SOBOTA, 24.01

20:10-22:00

53rd Rolex 24

FOX

22:00-02:00

FOX Sports 2

NIEDZIELA, 25.01

02:00-04:00

53rd Rolex 24

FOX Sports 1

04:00-13:00

IMSA.COM

13:00-20:10

FOX Sports 1

LIVE TIMING, STREAM, KAMERY ONBOARD

 

Godziny podane w czasie polskim (chyba dobrze policzyłem)

 

Źródło: wikipedia.org, swiatwyscigow.pl, theracingline.net, imsa.com

 

1 ocena
Tags: Brak tagow

Komentarze

Dawidrs
Dawidrs
Dawidrs has not set their biography yet
User is currently offline
Dawidrs czwartek, 22 stycznia 2015

Nie mogę się doczekać ;);););)

Please login first in order for you to submit Komentarze
Powered by EasyBlog for Joomla!