|
 | Kierowcy: 11434 dzisiaj: (0)
Online:  
Trwa przerwa międzysezonowa | Flash - instrukcja jak zagrać | MAXF1 news: blog

SPIS

1. Czym jest maxf1.com
2. Omówienie flasha - wstęp
3. Omówienie flasha - cz.2
4. Rozkład tygodnia
5. Co zrobić na początku
6. Teamy
7. Klasyfikacja generalna

FAQ

1. Kiedy odbywa się wyścig.
2. Czy w wyścigu będę widzieć innych kierowców?
3. Czy mogę powtórzyć wyścig?
4. Dlaczego nie mogę pojechać wyścigu?
5. Pozycja startowa w wyścigu i opóźnienie startu
6. Na czym polegają kwalifikacje i po co są
7. Dlaczego bolid nie jedzie?
8. Co to jest skill kierowcy?
9. Co to jest skill bolidu?
10. Jak ulepszyć bolid?
11. Dlaczego nie mogę upgradować bolidu?
12. Co ulepszać? Na co mają wpływ poszczególne części?
13. Ekipa Pit-Stopu
14.Manager ds marketingu
15. Manager ds finansów
16.Jak zarabia się pieniądze na maxf1.com?
17. Kiedy dostanę pieniądze?
18. Gdzie mogę pozyskać sponsora?
19. Dlaczego sponsor nie odpisuje?
20. Czy mogę jechać pod prąd?
21. Czy mogę zostać adminem?
22. Dlaczego nie mogę rozpocząć negocjacje ze sponsorem?
23. Czy liga 0 dostaje pieniądze lub karę?
24. Skończył się sezon. Czy jest jakaś przerwa?
25. Dlaczego auto mi wariuje / skręca mi samo?
26. Dlaczego po awansie z ligi 0 zniknęły moje wyniki?

Czym jest maxF1.com ?


maxF1.com to bezpłatna gra online, w której gracz jest zarówno managerem formuły 1 jak i jej kierowcą. Interaktywny tryb rozgrywki pozwala na kierowanie własnym bolidem, który reaguje i jeździ wedle ustawień i modyfikacji, jakie zostały wprowadzone w trybie managerskim. Oznacza to, że nie tylko jest ważna jazda ale również odpowiednie ustawienie bolidu do wyścigu czy kwalifikacji.

W każdym tygodniu wyścigowym, czeka Was spore wyzwanie. W każdy poniedziałek o godzinie 20:30 prezentowany jest nowy tor, każdy manager ma 4 dni na trening - przygotowanie bolidu, poznanie toru i wykręcenie dobrego czasu. Następnie w piątek wieczorem managerowie walczą o jak najlepszą pozycję startową do wyścigu w kwalifikacjach.

Niedziela i poniedziałek to czas na wyścig, każdy manager startuje w swojej lidze do wyścigu i walczy z innymi graczami o podium z wynikami na żywo. Liczy się łączny czas 15 kółek (wyścig można jechać TYLKO RAZ).

Strona maxF1.com została włączona 10 września 2010 i przez blisko 2 miesiące była możliwość grania w trybie testowym, co oznaczało ograniczoną funkcjonalność ustawień jak i samej gry.

16 listopada 2010 została uruchomiona wersja gry, w której udało się uruchomić praktycznie wszystkie zamierzone funkcjonalności. Wszystkie uwagi, sugestie i krytyka mile widziana na forum :)

Gra i parametry gry - omówienie flasha - wstęp
1. Uszkodzenia i stan bolidu (opis zakładkę niżej).
2. Rozgrzanie opon (opis zakładkę niżej).
3. Stan opon - zużycie (opis zakładkę niżej).
4. Czas od zaczęcia jazdy (na wyścigu czas wyścigu).
5. Koniec czasu (termin zakończenia treningu i kwalifikacji).
6. Ilość przejechanych okrążeń.
7. Twoje miejsce i strata do pierwszego miejsca.
8. Najlepsze okrążenia w Twojej lidze (best laps).
9. Najlepsze sektory w Twojej lidze (best sectors).


Kolor:

Fioletowy - ten kolor oznacza nowy rekord sektora.
Zielony - ten kolor oznacza lepszy czas sektora, niż czas sektora z obecnie najszybszego okrążenia.
Czerwony - ten kolor oznacza stratę.


10. Czas Sektora 1
11. Czas Sektora 2
12. Czas Sektora 3

Uszkodzenia, zużycie oraz Pit Stop - omówienie flasha

Na początek przyjrzyjmy się samej grze oraz jej parametrom:

1. Uszkodzenia bolidu.
2. Rozgrzanie opon.
3. Stan opon.

Te 3 parametry są kluczowe, jeżeli chcemy być liderami w swojej lidze.

Uszkodzenie bolidu pojawi się w momencie wypadku - uderzenia w jakąkolwiek przeszkodę na torze. Jeżeli bolid zostaje uszkodzony traci swoje osiągi i staje się wolniejszy, może także mieć gorszą trakcję, a co za tym idzie gorszą przyczepność, niewykluczone że będzie podsterowny lub nadsterowny. Kierowca musi sam ocenić w jakim stopniu jest uszkodzony bolid i czy warto nim jechać, czy lepiej zjechać do pit-stopu gdzie nasza ekipa dokona niezbędnych napraw.

Rozgrzanie opon jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać. Rozgrzane opony pozwolą szybciej wchodzić w zakręty, poprawiają znacznie przyczepność bolidu oraz jego osiągi. Rozgrzanie opon możesz obserwować po prawej stronie gry. Opony rozgrzewają się samoistnie poprzez dynamiczną jazdę, jeżeli pozostaniesz na torze przez dłuższą chwilę jadąc z możliwie jak najszybszą prędkością opony będą rozgrzane.
Należy pamiętać, że każde wyjechanie poza tor, lub jechanie wolną prędkością lub mocno uszkodzony bolidem będzie powodowało, że nasze opony nie rozgrzeją się.

Kolory rozgrzania:
najsłabsze rozgrzanie - kolor zielony
średnie rozgrzanie - kolor żółty
najlepsze rozgrzanie - kolor czerwony

Stan opon jest kolejnym ważnym parametrem naszego bolidu, który nas interesuje. Opony się zużywają z każdą chwilą i przeważnie starczają na kilka lub kilkanaście okrążeń (w zależności od toru). Opony mają wpływ na przyczepność i trakcję, jeżeli Twoje opony są zbyt zużyte zauważysz kiepskie sterowanie bolidem oraz gorsze (dłuższe) hamowanie. Jeżeli Twoje opony osiągną stan krytyczny, pojawi się wykrzyknik na nich, to oznacza, że za długo na nich już raczej nie pojeździsz.

PIT STOP Zjazd do pit-stopu oznacza naprawę uszkodzonego bolidu oraz wymianę opon na nowe. Aby zjechać do pit stopu, należy po prostu w niego wjechać, następnie zatrzymać się na wyznaczonym miejscu i poczekać, aż znak stopu zniknie. Jeżeli ruszysz za szybko Twój bolid może nie zostać do końca naprawiony. W pit stopie obowiązuje ograniczenie prędkości, które w wersji testowej jest automatyczne.

Tryb interaktywnej gry - rozkład tygodnia

W trybie interaktywnej gry możesz jeździć i testować swój bolid. Cały tydzień wyścigowy został podzielony na trzy etapy, wygląda to następująco:

TRENING - od poniedziałku (20:30) do piątku(19:30) - ten tryb gry pozwala Ci poznać tor i charakterystykę Twojego bolidu, oraz ustawić go tak, aby osiągał jak najlepsze rezultaty na danym torze.

KWALIFIKACJE - od piątku (20:00) do niedzieli (19:30) - ten tryb gry ma wyłonić pozycje startowe do wyścigu. Masz cały dzień na to, aby wykręcić jak najlepszy czas (best lap) i zająć jak najwyższą pozycję przed wyścigiem.

WYŚCIG - od niedzieli (20:00) do poniedziałku (20:00) - ten tryb gry kończy weekend wyścigowy.
UWAGA: W wyścigu liczy się łączny czas 15 kółek! Wyścig można jechać TYLKO RAZ!

Podczas wyścigu wyniki są podawane na żywo, więc możesz obserwować swoją stratę do lidera lub też swoją przewagę i na bieżąco zaplanować dalszy rozwój wyścigu. Dla tych wszystkich, którzy z jakiegoś powodu nie będą mogli przejechać wyścigu w niedziele, pozostaje poniedziałek. Jest to drugi termin na wyścig, można go rozegrać o dowolnej porze.

Co zrobić na początku? Jak zacząć grę?

Na początku gra się może wydawać trudna, jest sporo opcji managerskich, które wymagają dłuższej chwili czasu, aby się z nimi zapoznać. Najpierw proponuję przejechać się kilka kółek na torze i zobaczyć jak się jeździ, czy gra działa poprawnie. Twoje czasy na podstawowym bolidzie będą zdecydowanie słabsze od lepszych graczy.

Następnie warto dokładnie przeczytać Pomoc oraz FAQ - znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, jeżeli czegoś brakuje, można poszukać na forum odpowiedzi, a w przypadku braku takiej odpowiedzi proponuję zapytać na chacie lub napisać na forum nowy wątek.

Pamiętaj kierowco, że zachowanie bolidu na torze i podczas całej gry jest zależne od ustawień, także nie warto kupować nowych ulepszeń bolidu, jeżeli nie wiesz co one dają, warto na spokojnie podejść do gry i zapoznać się z nią, a dopiero potem szaleć.

Teamy

Od 5 sezonu uruchomiliśmy możliwość jeżdżenia w Teamach. Ze względu na konieczność opłacania serwera dedykowanego, byliśmy zmuszeni do wprowadzenia opłaty za Teamy. Koszt stworzenia teamu to 5 pln (paypal) za 1 sezon (w przypadku wykupienia w trakcie sezonu, będzie on ważny do końca trwającego sezonu). SMSa musi wysłać tylko osoba, która tworzy team. Osoba, która została zaproszona do teamu jest dodawana do niego za darmo!

Klasyfikacja punktowa teamów: liczona jest na podstawie najlepszych czasów wyścigów wszystkich userów posiadających team na danym torze. 1 miejsce otrzymuje 25 punktów, 2 miejsce 18 itd (tak samo jak w przypadku zajmowanych miejsc w wyścigu).

Klasyfikacja generalna

Klasyfikacja generalna tworzona jest na podstawie wyników od początku istnienia naszej gry. Za zajęcie konkretnych miejsc w danej lidze otrzymywane są punkty:

1 miejsce: 50pkt
2 miejsce: 40pkt
3 miejsce: 30pkt
4 miejsce: 25pkt
5 miejsce: 22pkt
6 miejsce: 20pkt
7 miejsce: 18pkt
8 miejsce: 15pkt
9 miejsce: 13pkt
10 miejsce: 11pkt
11 miejsce: 10pkt
12 miejsce: 9pkt
13 miejsce: 8pkt
14 miejsce: 7pkt
15 miejsce: 6pkt
16 miejsce: 5pkt
17 miejsce: 4pkt
18 miejsce: 3pkt
19 miejsce: 2pkt
20 miejsce: 1pkt
Punkty te są MNOŻONE w zależności od tego w jakiej lidze został wyścig przejechany:
1 lig: *3
2 lig: *2
3 lig: *1
4 lig: *0
0 lig: *0

Dodatkowe punkty otrzymuje się za Pozycje w kwalifikacjach:
1 miejsce: 10pkt
2 miejsce: 8pkt
3 miejsce: 6pkt
4 miejsce: 4pkt
5 miejsce: 3pkt
6 miejsce: 2pkt
7 miejsce: 1pkt
Punkty są MNOŻONE (tak samo jak w przypadku wyścigu) w zależności od tego w jakiej lidze został wyścig przejechany:
1 lig: *3
2 lig: *2
3 lig: *1
4 lig: *0
0 lig: *0

Dodatkowo za każdy ukończony wyścig w 1 lidze gracz otrzymuje 50 punktów niezależnie od zajętego miejsca.

WYŚCIG :: Kiedy odbywa się wyścig?

Wyścig odbywa się w każdą niedzielę o 20:00 i jest to I termin wyścigu. Osoby nie mogące pojechać w niedziele, mogą pojechać wyścig w dowolnym czasie od 22:00 do 20:00 w poniedziałek. Za wyścig w II terminie nie ma kary finansowej

WYŚCIG :: Czy w wyścigu będę widzieć innych kierowców?

Nie, w wyścigu widać tylko Twój bolid, natomiast jeżeli jedziesz w 1 terminie, wszystkie czasy w lewej kolumnie są wyświetlane na żywo, dzięki czemu możesz śledzić w realnym czasie postęp wyścigu.

WYŚCIG :: Czy mogę powtórzyć wyścig?

Nie - nie możesz. Wyścig jedzie się tylko raz. Nie ma znaczenia czy gra Ci cięła, czy komputer się zawiesił, czy wybuchła bomba, nie można powtórzyć wyścigu.


WYŚCIG ::Dlaczego nie mogę pojechać wyścigu?

Te pytanie pojawia się bardzo często, więc przeczytaj uważnie tą część, zanim zadasz nieodpowiednie pytanie na chacie czy forum i sprowadzisz gniew adminów na siebie :)

Pamiętaj, że są dwa terminy wyścigu. I termin wyścigu, w który wszyscy jadą jednocześnie (live timing). Jeżeli chcesz przejechać wyścig w tym terminie, musisz uruchomić grę najpóźniej kilka sekund przed rozpoczęciem wyścigu - najlepiej parę minut. Jeżeli spóźnisz się nawet o sekundę to nie uruchomisz gry i pozostanie Ci jedynie II termin. Nie da się wejść w wyścig w I terminie jeżeli ten już się rozpoczął, więc pierwsze i ostatnie pytanie to czy byłeś przed czasem?

II termin rozpoczyna się tego samego dnia wyścigowego (niedziela) i możesz przejechać wyścig w dowolnej porze w niedzielę lub poniedziałek. Pamiętaj, że wyścig możesz pojechać tylko raz i nie ma możliwości powtórzenia go!


WYŚCIG ::Pozycja startowa w wyścigu i opóźnienie startu

Tylko pierwszy kierowca startujący z pole position startuje od razu, pozostali kierowcy w zależności od miejsca osiągniętego w kwalifikacjach startują z opóźnieniem. Dla każdej kolejnej pozycji jest to 2,5 sekundy. Także jeżeli jesteś na drugiej pozycji startowej wystartujesz po 2,5 sekundy, jeżeli na trzeciej to po 5 sekundach itp. Pamiętaj o tym - i nie dziw się, że nie możesz wystartować od razu, bo jeżeli zająłeś ostatnie miejsce, to poczekasz 47,5 sekundy.


Na czym polegają kwalifikacje i po co są

Kwalifikacje polegają na wykręceniu jak najszybszego okrążenia i oczywiście najlepszych sektorów. Miejsce w kwalifikacjach wyznacza pozycję startową w wyścigu. Są również premie finansowe za miejsca w kwalifikacjach i uzyskane rezultaty.


Dlaczego bolid nie jedzie?

Jeśli bolid nie chce ruszyć (a nie ma znaku STOP), to jest problem z połączeniem internetowym. W takich przypadkach należy poczekać kilka sekund przed naciśnięciem przycisku GRAJ, aby system mógł wgrać wszystkie dane.


Co to jest skill kierowcy?

Skill kierowcy jest to średnia 4 czynników widocznych w profilu kierowcy, na które składają się cierpliwość, doświadczenie, technika i forma. Wszystkie te właściwości są obliczane na podstawie wielu czynników, np. ilość przejechanych okrążeń, uzyskane czasy, technika jazdy, omijanie przeszkód na torze itp. Proszę nie pytać na co dokładnie co wpływa, gdyż te informacje powinniście wyciągnąć na podstawie własnych obserwacji.

Skill kierowcy nie wpływa (póki co) na jazdę i właściwości prowadzenia bolidu na torze, jest to jedynie informacja o kierowcy.


Co to jest skill bolidu?

Skill bolidu jest to średnia wartość wszystkich części bolidu.


Jak ulepszyć bolid?

Bolid możesz ulepszyć w zakładce Zarządzanie - Bolid. Wybierz część, którą chcesz ulepszyć, a następnie naciśnij przycisk. Jeżeli masz odpowiednią ilość kasy oraz osiągnąłeś wymagany czas (patrz niżej) to ulepszenie zostanie wykonane natychmiast.


Dlaczego nie mogę upgradować bolidu?

Po pierwsze sprawdź czy posiadasz wystarczająco dużo pieniędzy. Jeżeli tak, to prawdopodobnie nie osiągnąłeś czasu wymaganego do upgradu. Na każdym torze podawany jest czas, który trzeba osiągnąć by móc ulepszyć bolid.


Co ulepszać? Na co mają wpływ poszczególne części?

Jeżeli bolid wolno jeździ, lub nie trzyma się najlepiej drogi, a nam brakuje mocy, warto pomyśleć o ulepszeniu bolid, oto wpływ poszczególnych części na zachowanie bolidu na torze:

- Front Wing oraz Rear Wing - wpływ na docisk, przyczepność, zużywanie opon,
- Skrzynia i Silnik - wpływ na max speed, przyśpieszenie oraz parę innych drobiazgów,
- Zawieszenie - wpływ na zużycie opon, prędkość zużywania oraz rozgrzanie,
- Hamulce - wpływ na hamulce,
- Elektronika i Aerodynamika - wpływ na pozostałe części bolidu,

Warto przemyśleć swoje ulepszenia. Nie warto ulepszać tylko jednej części, przykładowo jak ulepszymy tylko silnik i skrzynię to będziemy mieli szybki bolid. Ale szybki bolid to nie wszystko, bo przednie i tylne skrzydła będą za słabe, żebyśmy mieli dobry docisk i będziemy się ślizgać, dodatkowo słabe zawieszenie szybko rozwali nam opony, a słabe hamulce nie pozwolą na do-hamowanie do zakrętu.

Warto oczywiście zacząć od ulepszeń silnika i skrzyni, ale bez przesady, nie ma większego sensu ulepszać od razu hamulców (jeżeli są dla nas wystarczające) czy skrzydeł odpowiedzialnych za docisk (jeżeli się nie ślizgamy) - wszystko zależy od testów i od naszego własnego uznania.


Ekipa Pit-Stopu

Ekipa pit stopu ma wpływ na czas spędzony w pit stopie oraz jakość wykonanych tam napraw. Do wyboru mamy kilka ekip, możemy zatrudnić dowolną - warto pomyśleć o aspekcie finansowym i nie zatrudniać na hurra najlepszej ekipy, bo nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Ekipa pit stopu składa się z paru ludzi:

Zmiana opon - ludzie odpowiedzialny za zmianę opon,
Naprawa - ludzie odpowiedzialni za naprawę bolidu,
Lizakowy - osoba odpowiedzialna za wypuszczenie bolidu z alei serwisowej.

W skrócie, ekipa pit stopu ma wpływ na czas spędzony w pit stopie. Im lepsza ekipa, tym krótsza naprawa i krótszy postój, warto zwrócić uwagę na lizakowego, który jeżeli jest słaby może nas wypuścić za pó»no lub za wcześniej.


Manager ds marketingu

Manager marketingowy to ważna rzecz i ma wpływ negocjacje ze sponsorami. Jeżeli masz zamiar negocjować ze sponsorem, lepsze warunki kontraktu lub też sponsor ma specjalne wymagania co do kontraktu, to manager marketingowy jest niezbędny. Im lepszy manager tym większy kontrakt możesz wynegocjować.


Manager ds finansów

Manager finansowy pozwala wynegocjować lepsze warunki finansowe dla ekipy Twojego zespołu, dzięki czemu opłaty są o wiele niższe, a Ty możesz wydać zaoszczędzone pieniądze na co innego.


Jak zarabia się pieniądze na maxf1.com?

Jest kilka możliwości na zarobienie pieniędzy:<br>
1. Po każdym tygodniu wyścigowym otrzymujesz kasę za zajęte miejsca w kwalifikacjach i wyścigu.
2. Kasę otrzymuje się również od sponsora za odpowiednie wyniki
3. Dla graczy z największa liczbą przejechanych kółek - kolejne premie finansowe


Kiedy dostanę pieniądze?

Pieniądze są przyznawane zawsze po wyścigu w poniedziałek do godziny 23:00


Gdzie mogę pozyskać sponsora?

Negocjacje ze sponsorem możesz rozpocząć w zakładce Zarządzanie - Sponsorzy


Dlaczego sponsor nie odpisuje?

Sponsor odpisuje wedle własnego uznania zazwyczaj raz na dzień lub raz na dwa dni, musisz cierpliwie czekać na pewno o Tobie nie zapomniał.


Dlaczego sponsor zerwał negocjacje?

Prawdopodobnie dlatego, że »le odpowiedziałeś na jego pytania lub niesamodzielnie odpowiadales na pytania (pytanie na czacie o odpowiedzi etc)


Czy mogę jechać pod prąd?

Nie. Za jazdę pod prąd nakładana jest kara 1.000.000 lub degradacja do ligi 0!


Czy mogę zostać adminem?

Tak! Chętnie przyjmiemy do naszej ekipy zdolnego, ambitnego admina, który nam pomoże rozwinąć grę.

Niezbędny min. 1 punkt:
- znakomita znajomość PHP oraz MYSQL,
- znakomita znajomość FLASH 8 i wyżej,
- znakomita znajomość html, javascript,

oraz mile widziane:

- umiejętność pracy w zespole,
- doświadczenie w realizacji podobnych projektów,
- poprawna pisownia i gramatyka lub ważne zaświadczenie o dysleksji.


Dlaczego nie mogę rozpocząć negocjacje ze sponsorem?

Prawdopodobnie winna jest przeglądarka, z której korzystasz. Sprawdź na innej przeglądarce.


Czy liga 0 dostaje pieniądze lub karę?

Nie.


Skończył się sezon. Czy jest jakaś przerwa?

Tak,trwa ok 2-4 tygodni.


Dlaczego auto mi wariuje / skręca mi samo?

Sytuacja często występuje na FF - proszę sprawdzić inną przeglądarkę.


Dlaczego po awansie z ligi 0 zniknęły moje wyniki?

Liga 0 jest ligą testową. Po awansie do normalnej ligi wyniki uzyskane w lidze testowej się nie liczą, aby nowi gracze ligi 0 nie widzieli wyników użytkowników, których w lidze 0 dawno nie ma